خطرات تلویزیون های هوشمند

تلویزیون‌های هوشمند با توجه به آن‌که به کاربران این توانایی را می‌دهند تا برنامه‌های کاربردی خود را روی آن‌ها نصب کرده و به گشت و گذار در دنیای وب بپردازند، محبوب هستند. عدم نیاز به کامپیوترها و مهم‌تر از آن یک صفحه‌نمایش بسیار بزرگ انگیزه کافی را برای خرید این تجهیزات در اختیار کاربران قرار می‌دهند. اما تهدیدات همواره در یک قدمی ما قرار دارند. گزارشی که به تازگی منتشر شده است، نشان می‌دهد که بدافزارها این بار یک تلویزیون ساخت شرکت ال‌جی را هدف خود قرار داده‌اند. بدافزاری که یک دستگاه گران‌قیمت را به طور کامل غیر قابل استفاده کرده است.

دارن کوثان یکی از خریداران تلویزیون‌های هوشمند در توییتر نوشته است که دستگاه او به یک بدافزار اندرویدی آلوده شده و تلویزیون او را از کار انداخته است. به گونه‌ای که این خریدار نگون‌بخت به هیچ عنوان قادر نیست از تلویزیون خود استفاده کند. متاسفانه این تنها مشکل دارن نیست. به دلیل این‌که شرکت ال‌جی تولیدکننده این دستگاه تا به این لحظه موفق نشده است هیچ راهکاری برای بازگرداندن این تلویزیون به تنظیمات کارخانه پیدا کند.

مالک این تلویزیون گفته است از فروشگاه پلی استور یک برنامه چندرسانه‌ای را برای تماشای رایگان فیلم‌ها دانلود کرده بود. همان‌گونه که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، بدافزاری که به این تلویزیون هوشمند حمله کرده است، یک بدافزار معمولی نیست، بلکه یک باج‌افزار است.

نویسندگان این باج‌افزار از مالک این تلویزیون خواسته‌اند تا مبلغ 500 دلار باج مربوطه را به آن‌ها تحویل دهد تا بتواند دومرتبه از تلویزیون خود استفاده کند. جالب آن‌که هکرها از الگویی شبیه به اعلامیه‌های پلیس فدرال استفاده کرده‌اند و گفته‌اند شما یک اقدام غیر قانونی انجام داده‌اید و اکنون باید مبلغ 500 دلار به واسطه این کار خود پرداخت کنید.

این تلویزیون مجهز به برنامه گوگل پلی استور بوده است و مالک این تلویزیون نیز برنامه را از این فروشگاه دریافت کرده تا به طور رایگان فیلم‌های مورد علاقه خود را مشاهده کند. بعد از نصب این برنامه و درست زمانی که دارن در حال تماشای فیلم مورد علاقه خود بوده است تلویزیون ناگهان فریز می‌شود و بعد از آن تصویر فوق روی تلویزیون ظاهر می‌گردد. البته بخش خدمات ال‌جی با دارن تماس گرفته‌اند تا این مشکل را به شکل عمیق‌تری مورد بررسی قرار داده‌اند. دارن گفته است: «برای بهره‌مندری از بخش خدمات‌رسانی ال‌جی باید‌ 340 دلار پرداخت کند.» با توجه به این‌که تلویزیون دارن قدیمی بوده و از عمر آن سه الی چهار سال می‌گذرد شاید خرید یک تلویزیون جدیدتر مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد.